بیمه مسئولیت چیست؟

بیمه مسئولیت چیست؟

فهرست مطالب

رسیدن به سن 18 سالگی به معنی ورود به جامعه است. زمانی که هر شخصی وارد اجتماع می شود باید مسئولیت هایی را قبول کند تا علاوه بر شناخت آنها، باید به درستی انجام دهد تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود. به طور کلی افراد در بدو ورود دارای مسئولیت های عمومی هستند. برخی دیگر نیز با توجه به حرفه و شغل که دارند از مسئولیت های مهم و خاصی برخورددار هستند. زمانی که شما از انجام مسئولیت های خود سر باز بزنید و در انجام آنها سهل انگاری کنید، دچار مشکلات زیادی از جمله قانونی و حقوقی می شوید. با دریافت بیمه مسئولیت از بیمه معلم می توانید تمام این حوادث را تحت پوشش قرار بدهید.

نمایندگی 896 بیمه معم با ارائه انواع خدمات بیمه در منطقه خیال شما را از بابت تمامی اتفاقت راحت می کند. در نمایندگی 896 بیمه معلم بیمه هایی نظیر بیمه درمان، بیمه عمر و زندگی، بیمه آتش سوزی، بیمه مسئولیت و سایر موارد ارائه می گردد.

معرفی بیمه مسئولیت و انواع آن

بروز حوادث هیچگاه دست آدمی نبوده بنابراین قبل از وقوع آن باید اقدامات پیشگیرانه رو انجام داد. اگر حادثه برای جان افراد پیش بیاید انواع بیمه های فردی وجود دارد که تمام یا بخشی از خسارت را جبران می کنند. اگر حادثه برای اموال شما پیش بیاید بیمه های نظیر بیمه آتش سوزی بخشی و یا تمام خسارت های شما را جبران میکنند. اما بر خلاف عقیده جامعه، حادثه به این دو بخش تقسیم نمی شود و ممکن است در طول روز و یا در حوزه کاری که هستیم، به طور ناخواسته و یا از روی سهل انگاری موجب آسیب رساندن به شخص یا اموالی شویم.

بیمه مسئولیت چیست؟هر وظیفه و مسئولیت با توجه به حرفه و رشته های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال مدیر یک مدرسه مسئولیت نگهداری تمام دانش آموزانی را که در آن محل تحصیل می کنند را دارد؛ و یا یک آرایشگر مسئولیت اصلاح سر و صورت افراد را دارید که در صورت آسیب به شخص در حین اصلاح دچار مشکلات حقوقی و قانونی می شود. در ادامه به بررسی انواع بیمه مسئولیت می پردازیم.

 • بیمه مسئولیت مدنی
 • بیمه مسئولیت متقابل
 • بیمه مسئولیت قراردادی

هرکدام از این دسته ها به زیر شاخه های دیگه ای تقسیم می شوند؛ که به آنها خواهیم پرداخت.

از نمایندگی 896 بیمه معلم در تجریش بازدید بفرمایید.

بیمه مسئولیت مدنی

زمانی که ما در جامعه هستیم این امکان وجود دارد که به سایر افراد خسارات جانی و مالی وارد کنیم. حال اگر این خسارات جانی و مالی از روی عمد و با اراده ما انجام شود به آن مسئولیت کیفری می گویند. در شرایط دیگر اگر ما این خسارات جانی و مالی را از روی سهل انگاری و کاملا غیر عمد انجام دهیم شامل مسئولیت مدنی می شویم. در صورت بروز حوادث غیر عمد با داشتن بیمه مسئولیت مدنی، شرکت بیمه گر بخشی از هزیه های خسارت را جبران می کند. با تمام این تفاسیر خود این بیمه به 3 بخش دیگر تقسیم می شود.

 • بیمه مسئولیت چیست؟مسئولیت عمومی: این نوع از بیمه تقریبا تمامی حوادثی را که در طول روز ممکن است برای شما پیش بیاید را شامل می شود. زمانی که شما به طور غیر عمد خسارتی را به شخص ثالثی وارد کنید مقصر هستید و باید تمامی خسارات را پرداخت کنید؛ اما مسئولیت عمومی هزینه های شما را پرداخت می کند. در ادامه به معرفی برخی از بیمه های مسئولیت عمومی می پردازیم.
 1. اتفاقاتی که منشا آن حوادث ساختمانی است.
 2. شهرداری
 3. نگهداری از آسانسور ها
 4. اتفاقاتی که منشا آن آتش سوزی است.
 5. شهربازی
 • مسئولیت حرفه ای: این نوع بیمه مناسب افرادی است که به طور حرفه ای در حوزه ای مشغول فعالیت و یا با افراد زیادی در ارتباط هستند. معمولا این گونه حوادث از نوع مالی هستند اما با این حال ممکن است در برخی موارد نادر ضرر جانی نیز وارد شود. بنابراین این نوع بیمه مناسب حوادثی است که در شغل و حرفه های نیازمند تخصص باشند. در ادامه به معرفی برخی از بیمه های مسئولیت حرفه ای می پردازیم.
 1. پیراپزشکان
 2. مهندسین ناظر، محاسب و طراح
 3. پزشکان
 4. وکیل های دادگستری
 5. مدیران کلینیک، درمانگاه، بیمارستان و داروخانه
 • بیمه مسئولیت چیست؟مسئولیت کارفرما در برابر کارگر: کارفرما در تمام زمانی که فردی یا کارگری را استخدام می کند مسئول حفاظت از جان و مال آن شخص است. با داشتن این نوع بیمه هرگونه حادثه ای که در محیط کارگاهی یا ساختمانی پیش بیاید را شامل می شود. بازپرداخت این بیمه نیز شامل غرامت برای نقص عضو، هزینه های درمان کارگر و در آخرین مرحله فوت کارگر می شود. در ادامه به معرفی برخی از زیر شاخه بیمه های مسئولیت کارفرما در برابر کارگر می پردازیم.
 1. کارگران ساختمانی
 2. کارگران صنعتی و خدماتی
 3. کارگران پروژه های عمرانی

بیمه مسئولیت متقابل

این نوع بیمه از بیمه مسئولیت در واقع یک تعهد هم جانبه از شخصی به شخص دیگر است. این نوع بیمه تقریبا تمام حوادث و خساراتی را شامل می شود و محدودیتی ندارد، از این رو خیلی از شرکت های بیمه گر فقط در موارد نادر و خاص این بیمه را انجام می دهند.

بیمه مسئولیت چیست؟بیمه مسئولیت قراردادی

زمانی که شما در محیطی می خواهید مشغول به کار شوید طبق عرف جامعه و قوانینی که در حوزه بیزینس وجود دارد، باید قرار دادی را بین خود و کارفرما امضا کنید. معمولا قرارداد های کاری به این صورت است که شما در قبال دریافت دستمزد باید محصول یا خدماتی را ارائه دهید. حال اگر در انجام وظایف خود کوتاهی کنید ممکن است خساراتی جانی و یا مالی را به کارفرمای خود وارد کنید. بیمه قراردادی تنها آن دسته از خساراتی مالی و جانی را تقبل می کند که در قرارداد ذکر شده باشد و طرف مقابل به صورت غیر عمد به انجام آن نپرداخته باشد. خارج از این موارد بیمه هیچگونه خسارتی را پرداخت نمی کند.

سخن پایانی

خطرات در اجتماع همیشه در کمین هستند و تحت هیچ شرایطی نمی توان از بروز آنها جلوگیری کرد اما همانطور که از قدیم می گفتند پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین می توان بروز آنها را پیشبینی کرده و از اتفاق افتادن آنها جلوگیری کرد. اما در بیشتر اوقات پیشبینی های ما اشتباه از آب در می آید و خطرات خود را بروز می دهند در این حالت با داشتن بیمه مسئولیت خیال هر شخصی از بابت پرداخت هزینه های سنگین بعد از حادثه راحت است.

نمایندگی 896 بیمه معلم در دو شعبه در محله تجریش و شهر ری آماده ارائه انواع بیمه ها به شهروندان عزیز هستند. در صورتی که قصد دریافت بیمه مسئولیت را دارید، می توانید به هر یک از شعبه های ما مراجعه کرده و علاوه بر دریافت مشاوره، بیمه مورد نظر خود را دریافت کنید.

تصویر ادمین نمایندگی بیمه معلم

ادمین نمایندگی بیمه معلم

بیمه معلم نمایندگی برتر 896

خدمات ما